Regeneracja felg aluminiowych – na czym polega?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że felgi są częścią samochodu, która wchodzi w skład układu hamulcowego. Należy mieć świadomość, że ich najbardziej istotnym zadaniem jest zespojenie opony z konstrukcją samochodu, a także chodzenie zacisków oraz tarczy. Nie można zapomnieć, że ze względu na swoje położenie są bardzo narażone na różnego rodzaju stłuczenia czy zarysowania. Godny uwagi jest fakt, że w pewnym momencie metalowe elementy mogą ulec zniszczeniu. Będzie to oczywiście bardzo negatywnie oddziaływało na pracę mechanizmu pojazdu. Na czym dokładnie polega regeneracja felg aluminiowych?

Co warto wiedzieć?

Bardzo dużej liczbie kierowców wydaje się, że najbardziej istotnym zadaniem omawianych felg jest nadanie samochodowi lepszego wyglądu. Nie można jednak zapomnieć, że wspomniany element służy także do scalenia opony z pozostałą częścią auta. Należy mieć świadomość, że przeważnie modele wykonane z aluminium pełnią funkcję dekoracyjną kół. Ponadto strzegą one wnętrze mechanizmu przed ewentualnymi uderzeniami kamieni. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że regeneracja felg jest zabiegiem, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Kierowcy często zastanawiają się, czy omawiany proces jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem od zaopatrzenia się w nowe felgi.

felgi regeneracja

Na czym dokładnie będzie polegała regeneracja felg?

Warto wiedzieć, że jest to zdecydowanie bardziej przydatny zabieg, niż mogłoby się wydawać. Godny uwagi jest fakt, że nawet minimalny odprysk w stalowej części może doprowadzić do powstania rdzy. W konsekwencji może to przyczynić się do zniszczenia metalowej konstrukcji. Należy mieć świadomość, że w skład procesu związanego z odnawianiem wchodzi naprawianie uszkodzeń, które powstały w rezultacie otarć o krawężnik czy innego rodzaju usterek mechanicznych. Rekomenduje się w pierwszej kolejności wyczyszczenie felg z zanieczyszczeń i brudu. Następnie trzeba wypolerować całą powierzchnię. Dopiero kolejnym etapem będzie malowanie felg aluminiowych.

W jaki sposób możliwe jest odnowienie felg aluminiowych?

Godny uwagi jest fakt, że felgi wykonane z aluminium nie zawsze są polerowane. Zalecane jest zabezpieczenie za pomocą specjalnej szpachli wszystkich ubytków i odprysków. Należy przygotować się na to, że cały proces będzie trwał stosunkowo długo. Konieczne będzie bowiem położenie przynajmniej dwóch cienkich warstw mieszanki. Oczywiście musza one dokładnie wyschnąć. Dopiero wtedy można przejść do bardzo delikatnego polerowania powierzchni, by nadać jej zarówno równe, jak i gładkie wykończenie.

Regeneracja felg – w warsztacie czy samodzielnie?

Rekomenduje się do zdecydowanej większości napraw wynajęcie fachowca. Renowacja felg aluminiowych może być jednak przeprowadzona samodzielnie. Należy jednak jeszcze przed rozpoczęciem pracy upewnić się, że uszkodzenia omawianego elementu nie są bardzo poważne. W przypadku, gdy konstrukcja będzie miała głębokie pęknięcia, może to wiązać się z koniecznością wymiany felg na nowe. Jest to oczywiście związane z kwestiami bezpieczeństwa.

Osobom, które mają jakiekolwiek wątpliwości zaleca się skonsultowanie się z mechanikiem. Świetnym rozwiązaniem będzie także zorientowanie się, czy warsztat znajdujący się w okolicy świadczy tego rodzaju usługi. Warto zapytać się o cenę przynajmniej w kilku miejscach, a następnie porównać oferty. Godny uwagi jest fakt, że omawiany zabieg może kosztować od 400 do nawet 2000 złotych za komplet felg aluminiowych.

Regeneracja felg krok po kroku

W przypadku podjęcia decyzji o samodzielnej regeneracji felg aluminiowych rekomenduje się w pierwszej kolejności zdjęcie całych opon, a następnie oczyszczenie metalowych części. Najpierw trzeba odtłuścić całą powierzchnię wacikami, które są nasączone benzyną ekstrakcyjną. W momencie, gdy całość już wyschnie można bez żadnego problemu przejść do zabezpieczenia opon, a także bieżnika za pomocą profesjonalnej taśmy malarskiej czy nieużywanych gazet. Kolejnym krokiem będzie dokonanie bardzo krótkiego szlifowania włókniną ścierną. Następnie można zacząć szpachlować całość. Należy pamiętać, aby na tym etapie uzupełnić drobne ubytki czy nierówności występujące w powierzchni.

Wystarczy w tym celu dokładnie nałożyć 2-3 cienkie warstwy szpachli. Nie można zapomnieć, aby między kolejnymi poczekać przynajmniej pół godziny. Muszą bowiem wyschnąć. Później trzeba precyzyjnie oczyścić felgę ściereczką chłonącą pył i nałożyć specjalny podkład w sprayu. Rekomenduje się w tym przypadku zdecydowanie się na położenie kilku cieńszych warstw. Dopiero kolejnym krokiem powinno być polakierowanie lub pomalowanie całości farbą. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że celem omawianej regeneracji felg jest przede wszystkim odnowienie ich estetycznego wyglądu. Zaleca się zatem wybranie takiego koloru lakieru, który użytkownikowi najbardziej przypadnie do gustu.

felgi regeneracja

Czy warto zdecydować się na odnowienie felg?

Należy mieć świadomość, że regeneracja felg jest bardzo opłacalnym zabiegiem. Wspomniany fakt ma bardzo istotne znaczenie, gdy dana osoba zdecyduje się wykonać go samodzielnie. Godny uwagi jest bowiem fakt, że koszt wszystkich potrzebnych materiałów będzie zdecydowanie niższy, niż cena usług w specjalistycznych warsztatach samochodowych. osobom, które jednak nie wiedzą, w jaki sposób odnowić felgi, zalecane jest skontaktowanie się ze specjalistami. Dzięki temu kierowcy będą mogli cieszyć się nie tylko gładkim, ale również bardzo estetycznym wykończeniem kół samochodu.

Oczywiście przy wyborze warsztatu nie jest rekomendowane sugerowanie się tylko ceną. Warto zobaczyć, jak wyglądały podobne realizacje w wykonaniu pracowników danego punktu. Znacznie lepszym parametrem będzie stosunek jakości do oferowanej ceny. Jak zostało już wspomniane wcześniej świetnym rozwiązaniem będzie w pierwszej kolejności poproszenie o wycenę przynajmniej kilka warsztatów. Następnie należy postawić na firmę ze średniej półki cenowej. Klient będzie miał w ten prosty sposób całkowitą pewność, że nie przepłaci, a także nie powierzy renowacji niekompetentnym osobom.

Redakcja e-slask.pl