Kiedy warto wynająć auto na długi termin i jak to zrobić?
Data publikacji 21 marca 2022Długoterminowy wynajem samochodów jest świetną alternatywą nie tylko dla leasingu, ale również dla zakupu pojazdu na własność. To usługa transportowa ciesząca się bardzo dużą popularnością zarówno wśród przedsiębiorców, jak i osób prywatnych.
Długoterminowy wynajem aut – co trzeba wiedzieć?
Długoterminowy wynajem aut to obecnie jedna z najpopularniejszych usług transportowych odnosząca się do umów zawieranych na okres powyżej miesiąca. Przeważnie okres najmu wynosi od 2. do 5. lat, niemniej oczywiście wcale nie musi być to regułą. Niektóre wypożyczalnie, np. iPanek, proponują klientom możliwość darmowej wymiany auta w trakcie trwania najmu, jeśli ich potrzeby w tym zakresie ulegną zmianie. Decydując się na wynajem samochodów długoterminowy, trzeba pamiętać o tym, że każda wypożyczalnia weryfikuje klientów pod kątem wiarygodności finansowej. Nie są to jednak tak skomplikowane i rygorystyczne procedury, jak ma to miejsce np. w bankach.
Długoterminowy wynajem aut – dla kogo?
Długoterminowy wynajem aut to rozwiązanie adresowane do przedsiębiorców i osób prywatnych potrzebujących samochodu na dłuższy czas. Dla firm jest to znakomity sposób na zbudowanie lub rozbudowanie floty bez obowiązków wynikających z zakupu pojazdów. Również i w przypadku osób prywatnych najem z powodzeniem zastępuje zakup, który niejednokrotnie przekracza indywidualne możliwości finansowe. W zamian za miesięczny abonament najemca zyskuje dostęp do samochodu, z którego może korzystać na bardzo atrakcyjnych warunkach.
Długoterminowy wynajem aut – jakie ma zalety?
Długoterminowy wynajem aut dzięki stałej opłacie nie narusza płynności finansowej najemcy i pozwala swobodnie panować budżet domowy lub firmowy. Wydatki na ten cel przedsiębiorcy mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu – nie wpływają one na zdolność kredytową, co dla osób prowadzących działalność jest niezwykle istotną kwestią. Najemca wypożyczający samochód na długi termin nie musi przejmować się spadkiem wartości auta, ponieważ po zakończeniu umowy oddaje je do wypożyczalni.