Jak zrobić prezentację multimedialną – sposoby
Data publikacji 26 sierpnia 2021Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiana prezentacja w najprostszym możliwym ujęciu pozwala przedstawić meritum określonej informacji czy problemu szerszej publiczności. Ponadto jest to niezwykle praktyczne i wygodne narzędzie, które służy przede wszystkim do przekazania danej wiedzy wielu osobom jednocześnie. Nie wszyscy jednak wiedzą jak zrobić prezentację multimedialną?
Najważniejsze informacje
Należy mieć świadomość, że potrzeba związana z przekazywaniem dużych ilości skomplikowanych informacji dotyczy praktycznie każdej dziedziny życia. Godny uwagi jest fakt, że w przeszłości wykłady czy zajęcia były uzupełniane dodatkowymi elementami. Doskonałymi przykładami mogą być: mapy, wykresy, tablice, zdjęcia czy filmy. Z kolei tradycyjne prezentacje wymagały licznych narzędzi dydaktycznych.
Warto wiedzieć, że prezentacja multimedialna jest w stanie integrować wszystkie dostępne media do jednego projektu. Dzięki temu zarówno sposób, jak i forma przekazu informacji stały się zintegrowane, skondensowane, a także atrakcyjne w odbiorze. Ponadto dzięki licznym możliwością technologii informatycznej wiedza, którą prezentujemy podczas prezentacji nie będzie wymagała innych form przekazu. Osoba prezentująca będzie zatem potrzebowała nośnika danych z wgranym programem, a także urządzenie do jej wyświetlenia.
Czym dokładnie jest prezentacja multimedialna?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że prezentacje multimedialne zalicza się obecnie do najczęściej wykorzystywanych narzędzi, które wspomagają dydaktykę. Nie wszyscy wiedzą, że omawiany termin ma dwa znaczenia. W szerokim znaczeniu prezentacja to przemówienie, wypowiedź, raport, a także obrona zakończonego projektu. Z kolei w wąskim znaczeniu prezentacje są dokumentami elektronicznymi specjalnego rodzaju, które posiadają bardzo bogatą zawartość multimedialną z opcją sterowania ich odtwarzania.
Warto wiedzieć, że w literaturze znajduje się także definicja pojęcia „prezentacja multimedialna”. W najprostszym możliwym ujęciu jest to wykład lub pokaz prowadzony przy wykorzystaniu elementów multimedialnych opracowanych komputerowo. Doskonałymi przykładami są zdjęcia, dźwięk, rysunki, filmy czy animacje. Jej najważniejszym zadaniem jest przekazanie w dynamiczny oraz atrakcyjny sposób stosunkowo dużej ilości informacji.
Jak zrobić prezentacje multimedialną?
Podczas tworzenia projektu prezentacji multimedialnej rekomendowane jest w pierwszej kolejności określenie, które informacje zostaną przekazane w formie tekstu, a które jako obiekty multimedialne. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dzięki zastosowaniu różnego rodzaju obiektów multimedialnych osoba prezentująca będzie mogła znacznie zwiększyć zainteresowanie swoim przekazem.
Bardzo istotne znaczenie będzie miało zachowanie spójności. Warto zdecydować się na określoną kolorystykę. Należy postawić na maksymalnie dwa rodzaje animacji i fontów. Godny uwagi jest fakt, że można bez problemu zastosować praktycznie na każdym slajdzie identyczne obramowanie. Ponadto osoba, która będzie chciała cały czas zaskakiwać swoich odbiorców kontrastowymi barwami czy nowymi pomysłami musi mieć świadomość, że może ona zaznać przemęczenia. Zalecane jest zadbanie o harmonijny wygląd. Można mieć wtedy całkowitą pewność, że prezentacja nabierze bardzo profesjonalnego charakteru.
O czym jeszcze należy pamiętać przy tworzeniu prezentacji?
Świetnym rozwiązaniem będzie także zachowanie małej ilości tekstu. Nie może on zajmować praktycznie całego miejsca na określonym slajdzie. Warto także stosować krótkie hasła, które osoba prowadząca prezentację będzie mogła uzupełniać lub doprecyzować w trakcie wygłaszania przemowy.
Należy również mieć świadomość, że prezentacja multimedialna nie jest ściągą, tylko wsparciem. Ponadto trzeba zadbać o to, by każda plansza zawierała nie tylko tytuł, ale również krótkie wiadomości, które będą zaczynały się od cyfr lub punktów. Na slajdzie powinna także znajdować się właściwa fotografia.
Warto zadbać o czytelność poszczególnych elementów znajdujących się w każdej części prezentacji. Konieczne jest zadbanie o to, by obrazy miały bardzo wysoką jakość. Nie można pod żadnym pozorem używać rozpikselowanych grafik. Zadaniem wykresów i ikon jest pomoc odbiorcom w zrozumieniu przedstawianej treści.
Muszą być zatem czytelne. Doskonałym rozwiązaniem będzie także zastosowanie strzałki i podpisanie wszystkich elementów. Nie można oczywiście zapomnieć o umiejscowieniu treści. Należy także pamiętać, że odbiorcy bardzo zwracają uwagę na lewy górny róg. Rekomendowane jest, by znajdowały się we wspomnianym miejscu najważniejsze informacje.
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że istnieje mnóstwo zasad, które mogą pomóc w zadbaniu o właściwą czytelność tekstu. Warto zdecydować się na nieskomplikowaną czcionkę, która nie będzie wymagała od adresatów długiego rozszyfrowywania. Doskonale zdadzą egzamin maksymalnie dwa rodzaje fontów. Można oczywiście podjąć decyzję o ich pogrubieniu lub podkreśleniu.
Osoby, które ostatecznie postawią na dwa kroju, muszą pamiętać o kilku istotnych zasadach. Nie jest zalecane mieszanie ze sobą krojów bezszeryfowych z szeryfowymi. Pierwszy rodzaj to w najprostszym możliwym ujęciu proste kształty znaków alfabetu bez zdobień np. Arial. Z kolei drugie posiadają bardzo charakterystyczne zakończenie z wygiętymi liniami np. Times New Roman.
Jak dokładnie powinna wyglądać prezentacja?
Jeżeli temat prezentacji nie będzie poważny, można bez większego problemu zastosować humorystyczne wstawki w postaci związków frazeologicznych czy internetowych memów. Osoba, która zdecyduje się na wykorzystanie fotografii musi zadbać o najwyższą możliwą jakość, a także legalność źródła. Godny uwagi jest fakt, że zdjęcia oraz ilustracje będą znajdowały się w bankach zdjęć. Nie jest również zalecane ograniczanie kreatywności.
Warto użyć danych liczbowych. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wspomniane elementy pozwolą na zatrzymanie wzroku odbiorców. Świetnym rozwiązaniem będzie także potwierdzenie swojej tezy właściwymi cyframi oraz danymi statystycznymi. Rekomendowane jest pokazanie wykresu bardo prostego w odbiorze. Wizualizacje powinny mieć oczywiście odpowiednią szatę graficzną i kolor. Nie należy za bardzo odbiegać od głównych barw, które zostały wybrane na samym początku tworzenia określonego projektu.
Kolejnym doskonałym trickiem związanym z paletą odcieni jest zasada 60/30/10. W najprostszym możliwym ujęciu polega ona na wybraniu maksymalnie trzech kolorów, które do siebie pasują. Zalecane jest, by jeden był dominujący i zajmował 60% powierzchni materiału. Z kolei pozostałe dwa mogą go uzupełniać w stosunku 30% i 10%. Warto mieć świadomość, że wspomniany trick nie tylko pozwoli na zachowanie spójności, ale również nadanie projektowi profesjonalnej szaty graficznej.
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ogromny wpływ na wygląd slajdu mają również grafiki. Co dokładnie powinno się zrobić, by prezentacja multimedialna ze zdjęciami nie była nudna? Świetnym rozwiązaniem może być wprowadzenie urozmaicenia w formie animacji. Godny uwagi jest fakt, że przejścia potrafią podnieść poziom slajdów nawet o jeden poziom wyżej. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszy się efekt zanikania lub ścierania.
W czym zrobić prezentację multimedialną?
Należy mieć świadomość, że bardzo duża liczba osób, które podjęły decyzję o stworzeniu pokazu slajdów zastanawia się nad tym, jakie oprogramowanie wykorzystać do tego celu. W czym najlepiej zrobić omawianą prezentację multimedialną? Warto wiedzieć, że bardzo popularną aplikacją przeznaczoną do kreowania pokazu slajdów jest PowerPoint. Do zdecydowanie najczęściej wymienianych atutów wspomnianego programu trzeba zaliczyć łatwość jego obsługi.
Osoby, które są zainteresowane stworzeniem projektu nie muszą skończyć żadnych kursów internetowych. Oprogramowanie jest bowiem bardzo intuicyjne. Godny uwagi jest fakt, że PowerPoint posiada niezwykle rozbudowaną bazę szablonów graficznych, kolorów, animacji. Ponadto umieszczenie wykresu, ilustracji czy tabeli nie powinno stanowić żadnego problemu. Wśród zalet trzeba także wymienić łatwość w przedstawianiu prezentacji.
Nie można zapomnieć, że aplikacja pozwala na prezentowanie offline. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które boją się ewentualnej utraty połączenia z siecią w trakcie wygłaszania przemówienia. Alternatywą dla PowerPointa jest Prezi. W najprostszym możliwym ujęciu jest to narzędzie online przeznaczone do tworzenia prezentacji na tzw. wirtualnym płótnie.
Należy mieć świadomość, że slajdy będą miały formę płynnego przejścia, które będzie wyświetlane zgodnie z ustalonym planem. Warto wiedzieć, że narzędzie świetnie zda egzamin nie tylko w biznesowym, ale również szkolnym środowisku. Interfejs nie jest skomplikowany. Oczywiście wadą jest ograniczona liczba szablonów. Pozostałe będą wymagały od osoby zainteresowanej wykupienia wersji premium lub plus. Aplikacja sprawdzi się w przypadku osób, którym już znudził się klasyczny widok prezentacji.