Strona główna
Internet
Tutaj jesteś
Internet jak skonfigurować router

Jak skonfigurować router?

Data publikacji 12 sierpnia 2021

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, ze router jest urządzeniem pozwalającym na stworzenie sieci przewodowej, mieszanej lub bezprzewodowej. Należy mieć świadomość, że urządzenia tego typu są znacznie prostsze w obsłudze, niż mogłoby się wydawać. Nie wszyscy jednak wiedzą, od czego dokładnie powinno się zacząć. Jak skonfigurować router?

Jak skonfigurować router?

Wszystko uzależnione jest od rodzaju urządzenia. W przypadku modemu 2w1 z funkcją routera w zupełności wystarczy podłączenie go do zasilania, a następnie do internetu. Należy wtedy umieścić w środku kartę SIM wybranego przez siebie operatora. Jak powinna wyglądać konfiguracja routera z modemem? Osoby, które posiadają osobno modem i router Wi-Fi, powinny połączyć je ze sobą przewodem RJ-45.

Nie wszyscy również wiedzą, w jaki sposób konfiguruje się router z komputerem. Godny uwagi jest fakt, że część urządzeń dostępnych na rynku będzie wymagało podpięcia na stałe do laptopa czy komputera. Oczywiście można bez żadnego problemu wykorzystać do tego celu wspomniany wcześniej kabel RJ-45. W przypadku, gdy jednak router jest bezprzewodowy wystarczy, że użytkownik podłączy go do zasilania, a następnie odpowiednio sparuje z komputerem przez sieć Wi-Fi.

router konfiguracja

Gdzie powinno się ustawić domowy router?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że bardzo istotne znaczenie będzie miało usytuowanie omawianego urządzenia. Warto wiedzieć, że wspomniany czynnik oddziałuje na jakość sygnału sieci bezprzewodowej. Nie wszyscy wiedzą, jak ustawić router, by połączenie było najlepsze. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie postawienie sprzętu w centralnej części mieszkania. Dzięki temu urządzenia korzystające z sieci Wi-Fi są zlokalizowane w zbliżonej odległości od routera.

Co można jednak zrobić, by poprawić zasięg routera. Ponadto miejsce, w którym będzie znajdował się omawiany sprzęt nie można zasłaniać ani zabudowywać. Oczywiście w przypadku, gdy router będzie wymagał połączenia z modemem, konieczne jest umieszczenie ich blisko siebie. Jeżeli jednak sprzęt nadal będzie słabo działał, rekomendowane jest poważne zastanowienie się nad zastosowaniem wzmacniaczy sygnału.

Warto zobaczyć: https://www.e-slask.pl/jak-wzmocnic-sygnal-wifi-w-domu-i-w-pracy/

Jak skonfigurować router – zabezpieczenie

Należy mieć świadomość, że w celu uchronienia lokalnej sieci przed nieuprawnionym dostępem należy w pierwszej kolejności ustawić hasło. Trzeba zatem w oknie konfiguracji routera w trakcie tworzenia pierwszego połączenia zaznaczyć opcję WPA/WPA-2. Świetnym rozwiązaniem jest wybór filtrowania adresów MAC urządzeń, które będą przyłączane do Wi-Fi.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że siła hasła do sieci lokalnej będzie zależała od jego złożoności, a także liczby znaków, które zostały wykorzystane. Rekomendowane jest zatem w pierwszej kolejności zmienić domyślnie ustawione hasło na znacznie bardziej skomplikowane. Godny uwagi jest fakt, że jeżeli hasło do routera będzie właściwie długie i złożone, praktycznie nie będzie możliwości jego złamania. Warto użyć dużych i małych liter, a także cyfr i znaków specjalnych.

Co jeszcze można zmienić w ustawieniach routera Wi-Fi?

Należy mieć świadomość, że ustawienia omawianego routera będą uzależnione od preferencji danego użytkownika. Warto wiedzieć, że obecnie można mieć wpływ na różne aspekty działania urządzenia. Trzeba zdawać sobie sprawę, że zaawansowane osoby są w stanie ustawić przekierowanie portów czy dokonać modyfikacji działania wbudowanego w router firewalla. Nie wszyscy potrafią wykorzystać panel administratora w celu ustalenia tego, jak mocny ma być sygnał nadawany przez router.

Warto wiedzieć, że zmniejszenie mocy sygnału omawianego routera praktycznie uniemożliwia jakiekolwiek próby włamania się do sieci niepowołanych osób. Użytkownik będzie miał możliwość ustawienia tego rodzaju zabezpieczenia korzystając z zakładki Zaawansowane. Wystarczy wybrać panel Sieci bezprzewodowej, a później opcję Ustawienia sieci bezprzewodowej. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że wtedy na ekranie wyświetlą się parametry dotyczące mocy transmisji. Należy mieć świadomość, że niektóre routery będą pozwalały na sterowanie mocą sygnału z poziomu dedykowanej aplikacji.

Warto zobaczyć: https://www.e-slask.pl/telewizja-przez-internet-wady-i-zalety/

konfiguracja routera

O co jeszcze powinno się zadbać?

Bardzo duża liczba osób zapomina o systematycznym aktualizowaniu oprogramowania routera. Warto wiedzieć, że renomowani producenci urządzeń elektronicznych będą udostępniać systematycznie aktualizacje, których celem jest nie tylko poprawa stabilności, ale również luk w oprogramowaniu. Wystarczy pobrać pliki z oficjalnej strony internetowej renomowanego producenta, a następnie je zainstalować.

Zobacz także: https://www.e-slask.pl/jaki-internet-mobilny-wybrac-na-co-zwracac-uwage

Świetnym rozwiązaniem będzie sprawdzanie przynajmniej raz w miesiącu, czy przypadkiem nie pojawiły się nowe poprawki. Użytkownik będzie miał dzięki temu całkowitą pewność, że oprogramowanie danego routera jest całkowicie pozbawione luk.

Zaktualizowanie routera jest znacznie prostsze, niż mogłoby się wydawać. Należy w pierwszej kolejności zalogować się do panelu administracyjnego. Następnie trzeba wejść w opcjach zaawansowanych w narzędzia systemowe. Kolejnym etapem będzie kliknięcie „Aktualizacja firmware” i sprawdzenie dostępnych aktualizacji.

Redakcja e-slask.pl

Jestem pasjonatem wszystkiego, co związane z życiem codziennym, od biznesu po urodę. W moich wpisach znajdziesz praktyczne porady, inspiracje i ciekawe informacje na tematy, które pomogą Ci w lepszym zarządzaniu czasem, zdrowiem i finansami. Uwielbiam podróżować, odkrywać nowe miejsca i dzielić się swoimi doświadczeniami w turystyce, a także testować nowinki w motoryzacji i urodzie. Z przyjemnością zapraszam Cię do wspólnej podróży po świecie e-śląska, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?