Pożyczanie pieniędzy nie jest niczym złym do momentu, kiedy pożyczający ponosi odpowiedzialność za zaciągnięte zobowiązania. Sytuacja mocno się komplikuje w momencie, kiedy wielkość zadłużeń przerasta możliwości finansowe zadłużonego, a stają się one niemożliwe do spłaty. Jak wyjść z długów nawet w najgorszej sytuacji? Jakie kroki warto podjąć, aby uporać się z przeterminowanymi zobowiązaniami finansowymi?
Kiedy dług przerasta…
Nieuregulowane zobowiązania finansowe to poważny problem w Polsce. W 2023 r. niespłacone długi Polaków przekroczyły pulę 83 mld zł. Co gorsze, z przeterminowanymi zobowiązaniami boryka się każde z pokoleń – od najmłodszych Zetek i Alfa zaczynając, a kończąc na seniorach 60+.
Powodów, przez które Polacy przestają spłacać swoje zobowiązania, jest wiele. Często nagła zmiana sytuacji życiowej – utrata pracy, choroba, wypadek – powodują, że środki, z których miało być spłacane zobowiązanie, muszą być przeznaczone na inny cel. Wówczas zadłużony, który znalazł się w epicentrum życiowych problemów, stara się jak najlepiej rozwiązać swoją sytuację a myśl o tym, jak wyjść z długów mimo trudnej sytuacji, staje się jego towarzyszem.
Oczywiście wśród zadłużonych znajdzie się grupa osób, które z determinacją zaciągają kolejne zobowiązania i z góry zakładają, że nie będą ich spłacać. Jednak większa grupa to ta, która przestała regulować swoje zadłużenie z powodu pogorszenia się sytuacji finansowej.
Jak wyjść z długów kiedy budżet zbyt mały?
Uporanie się z długami w momencie pogorszenia się sytuacji finansowej zadłużonego nie jest łatwe, ale to wcale nie oznacza, że niemożliwe. Dokładne przeanalizowanie swojego położenia i zastanowienie się nad możliwymi działaniami jest pierwszym krokiem do rozwiązania swoich finansowych problemów. W zależności od wielkości zadłużenia oraz indywidualnej sytuacji, może być konieczne nie tylko ograniczenie wydatków i ścisła kontrola budżetu, ale również próba pozyskania dodatkowego dochodu. Jak to zrobić?
Po pierwsze, należy dokładnie przeanalizować swoje finanse w ujęciu miesięcznym. Wysokość przychodów, koszty życia codziennego i nadprogramowe wydatki to kluczowe informacje dla zadłużonego. Prześwietlenie domowego budżetu często sprawia, że jego właściciel zauważa grupę wydatków, których tak naprawdę nie potrzebuje. Rezygnacja z lunchu na mieście, nowego elektronicznego gadżetu czy impulsywnych zakupów ubrań pozwala zaoszczędzić niekiedy kilkaset złotych miesięcznie.
Innymi „pożeraczami” budżetu są wszelkie aktywowane subskrypcje – np. na platformach video, w serwisach z grami czy platformach muzycznych – które są płatne, a z których tak naprawdę nie korzystamy. Warto przejrzeć większość tego rodzaju serwisów, z których dotąd korzystaliśmy i upewnić się czy w którymś z nich nie jest aktywowana niepotrzebna subskrypcja.
Kontrola produktów finansowych
Ważnym krokiem w analizie miesięcznych finansów i poszukiwaniu skutecznego sposobu na to, jak wyjść z długów, jest sprawdzenie wszystkich produktów finansowych, z których się korzysta. Otwarty debet na koncie mimo jego niewykorzystywania, posiadanie karty kredytowej, za którą bank nalicza comiesięczną opłatę czy pobieranie pieniędzy z bankomatów obarczonych dodatkową opłatą – to wszystko skutecznie obniża poziom miesięcznego budżetu. Dlatego warto sprawdzić czy wszystkie produkty towarzyszące naszemu kontu bankowemu są nam rzeczywiście niezbędne. A jeśli nie są, a wiążą się z dodatkowymi kosztami, warto jak najszybciej z nich zrezygnować.
Dodatkowa praca remedium na długi
Ograniczenia wydatków – mimo najszczerszych chęci zadłużonego – mogą czasem okazać się niewystarczające, aby móc spłacić posiadane zobowiązania. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest znalezienie dodatkowego źródła dochodu. Z drugiej strony otrzymanie dodatkowej pracy poza etatem wcale nie jest proste. Jednak dodatkowe pieniądze można zarobić nie tylko pracując na drugim etacie. Jednym ze sposobów na dodatkowa gotówkę jest chociażby odsprzedaż niepotrzebnych rzeczy, np. ubrań, dziecięcych zabawek, różnego rodzaju akcesoriów. Na rynku dostępnych jest wiele platform typu marketplace, gdzie można wystawić używane rzeczy. Wprawdzie ciężko w tym przypadku określić pulę pieniędzy, jaką można zyskać, ale biorąc pod uwagę, że nieużywane już przez nas rzeczy jedynie zalegałyby w szafach, to ich odsprzedaż pozwoli pozyskać dodatkowe pieniądze bez zauważalnej straty.l..
Dodatkowym źródłem zarobku może być też rękodzieło. Każdy, kto ma talent do produktów handmade, może spróbować je sprzedać za pośrednictwem Internetu. Taka forma zarobku to nie tylko dodatkowe pieniądze, ale również satysfakcja, że nasze hobby sprawia komuś radość, a nam pozwala podreperować domowy budżet.
Innym sposobem na dorobienie do pensji jest oferowanie płatnej pomocy, np. osobom starszym. Wielu seniorów jest samotnych i nie może liczyć na pomoc najbliższych. Pomoc w zrobieniu zakupów spożywczych, wykupieniu leków z apteki czy wsparcie chociażby w wyprowadzaniu czteronożnego pupila na spacer będą dla osoby starszej dużą pomocą, a dla nasz mogą stać się źródłem dodatkowego zarobku.
Podobnie jest też z pomocą w różnego rodzaju pracach domowych. Wiele osób szuka pomocy przy pielęgnacji ogrodów, odmalowaniu domu czy drobnych pracach remontowych. Jeśli jesteś taką „złotą rączką”, warto to ogłosić. Dzięki swoim usługom nie tylko pomożesz innym w rozwiązaniu ich domowego problemu, ale przede wszystkim pozyskasz dodatkowe pieniądze.
Twój dług – Twoja odpowiedzialność
Przytoczone sposoby na podreperowanie domowego budżetu to małe kroczki w dążeniu do uregulowania posiadanych długów. Najważniejsze jest, aby je podjąć i nie unikać odpowiedzialności za zaciągnięte zobowiązania. W przypadku problemów ze spłatą zobowiązania dobrą praktyką jest jak najszybszy kontakt z wierzycielem w tej sprawie. Przedstawienie mu swojego trudnego położenia przy jednoczesnej chęci rozwiązania problemu zadłużenia będzie dla niego zachętą do podjęcia rozmów o nowych warunkach spłaty długu. Każdy może znaleźć się w trudniejszej sytuacji. Te jednak nie zwalniają nikogo z odpowiedzialności za poprzednie decyzje. Tylko otwartość na poszukiwania nowych rozwiązań, jak wyjść z długu, pozwoli realnie się z nimi uporać.
Artykuł sponsorowany