Jak obniżyć koszty ogrzewania domu?
Data publikacji 18 stycznia 2023
Rachunki za ogrzewanie są jednym z największych obciążeń finansowych każdego gospodarstwa domowego. Zastanawiasz się, jak obniżyć koszty ogrzewania w swoim domu? Wiele możesz zrobić już na początku, decydując się na rekuperację, pompę ciepła czy ogrzewanie podłogowe. Jednak co zrobić, kiedy Twój dom jest starszy lub nie możesz wprowadzić w nim już większych zmian?
1. Uszczelnij okna oraz inne otwory
Jeżeli nie chcesz wpuszczać do mieszkania zimnego powietrza, uszczelnij okna i wszelkie inne otwory. Warto zamknąć wszystkie okna, a następnie przejechać wokół nich dłonią, aby sprawdzić czy gdzieś nie wieje. Jeżeli zauważysz, że przez futrynę okienną wieje, warto ją uszczelnić. Pamiętaj, jednak, że jeżeli masz wentylację grawitacyjną w domu, nawiew jest pożądany, ponieważ bez niego taka grawitacja nie działa.
2. Grzejniki – korzystaj z nich rozsądnie
Jeżeli posiadasz w swoim domu grzejniki, pamiętaj, aby korzystać z nich rozsądnie. W okresie zimowym należy zakręcać grzejniki na czas wietrzenia pomieszczeń. Samo wietrzenie powinno być krótkie, ale intensywne, aby wymienić powietrze bez nadmiernej, długotrwałej utraty ciepła.
Ponadto pamiętaj, aby nie zasłaniać grzejników i zaworów termostatycznych. Nie należy również suszyć na ich prania. Zasłonięty grzejnik co prawda wygrzeje to, czym jest zasłonięty, ale nie odda on swojego ciepła do pomieszczenia. Zakres temperatury należy dostosować też osobno do każdego pomieszczenia. Termostat wydaje się koniecznym rozwiązaniem, jeżeli posiadamy w domu grzejniki.
Warto także pamiętać, że grzejniki należy regularnie odpowietrzać, aby grzały one prawidłowo. Zapowietrzenie grzejników może mieć różne przyczyny np.:
- przedostawanie się powietrza do instalacji grzewczej przez rury z tworzywa sztucznego;
- nieprawidłowe napełnienie instalacji grzewczej wodą;
- nieszczelne połączenie elementów instalacji grzewczej.
Jeżeli grzejnik jest zapowietrzony źle funkcjonuje, nagrzewa się nierównomiernie i słabiej grzeje, bo oddaje ciepło wyłącznie częściowo. Jeżeli wychodzisz z domu na dłużej, warto także skręcić grzejniki do minimum, co znacznie ograniczy koszty ogrzewania, nie wyziębiając nadmiernie pomieszczenia.
3. Chcesz zmniejszyć koszty ogrzewania inwestując?
Jeżeli chcesz zmniejszyć koszty ogrzewania poprzez inwestycję warto rozpocząć to od przeglądu podstawowych elementów układu, których zużycie może zmniejszać sprawność urządzeń narażając nas na straty energii. Ponadto audyt energetyczny budynku często konieczny jest, aby móc ubiegać się o dofinansowanie na inwestycję.
Najważniejszą inwestycją, która może zmniejszyć widocznie koszty ogrzewania budynku jest wymiana starego, nieefektywnego systemu grzewczego.Pompa ciepła to nowoczesne i cieszące się coraz większą popularnością rozwiązanie na ogrzewanie domu. Do swojego działania wykorzystuje odnawialne źródła energii i energię elektryczną. Dlatego też, większość kupujących pompy ciepła jednocześnie decyduje się na montaż fotowoltaiki od htttps://www.esoleo.pl. Pomaga to w ogromnych oszczędnościach,a rachunki za prąd i ogrzewanie stają się mniej straszne. Jeżeli zdecydujesz się na pełną termomodernizację domu warto rozważyć także:
- izolację dachu oraz stropodachu – przez nieszczelne dachy potrafi uciec do 30% ciepła z domu;
- wymianę okien i drzwi – zwłaszcza starych i kiepskiej jakości (ucieczka do 35% ciepła);
- ocieplenie ścian np. styropianem czy wełną mineralną – brak właściwej izolacji ścian generuje kilkadziesiąt procent strat energii cieplnej;
- zamontowanie automatycznych układów sterujących;
- wymianę grzejników na modele o większej efektywności ciepła – żeliwne grzejniki posiadają większą pojemność, co generuje wyższe koszty, ponieważ potrzebują one znacznie więcej gorącej wody.
Warto także zdecydować się na ogrzewanie podłogowe, które można podzielić na ogrzewanie elektryczne, wodne czy powietrzne. Nagrzana podłoga znacznie obniża koszty ogrzewania domu lub mieszkania, ponieważ oddaje ona ciepło bardzo dużą powierzchnią. Dzięki temu przy niższej ustawionej temperaturze jest ona bardziej wydajna niż grzanie pomieszczenia grzejnikiem, który grzeje wyłącznie punktowo.