Jak przyspieszyć komputer – skuteczne metody
Data publikacji 2 sierpnia 2021Nie da się ukryć, że na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat komputery stały się nieodzownym elementem naszego życia. Wykorzystujemy je nie tylko do zabawy, lecz również i do pracy. Stały się naszym źródłem informacji, lecz również sposobem na kontaktowanie się z bliskimi lub przyjaciółmi. I pomimo tego, że korzystamy z nich często od samego naszego dzieciństwa, to jednak mimo to, nadal mają one przed nami wiele tajemnic i zagadek. Jedną z najważniejszych jest ta dotycząca spowolnienia działania komputera z biegiem czasu. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób każdego dnia szuka informacji na temat tego, jak przyspieszyć komputer, aby znowu działał on tak, jak nowy. Jak przyspieszyć komputer? Czy da się to zrobić?
Dlaczego komputer staje się wolniejszy?
Przyspieszenie komputera warto rozpocząć od diagnozowania problemu, czyli tego, co jest źródłem jego wolniejszej pracy. Jak się w tym wypadku okazuje, powodów tych mogą być tak naprawdę tysiące. Inne dotyczyć będą komputerów stacjonarnych, a jeszcze inne laptopów. Mimo jednak tak dużej ilości prawdopodobnych problemów, w gruncie rzeczy większość z nich sprowadza się do dwóch kategorii, czyli do problemów z oprogramowaniem, jak i również ze sprzętem. Co w takiej sytuacji należy zrobić i na czym konkretne kłopoty z działaniem mogą polegać?
Jakie mogą być problemy z oprogramowaniem?
Bardzo często jest tak, że komputer spowalnia swoje działanie nie z powodu wolnego procesora, czy też za małej ilości pamięci RAM, lecz po prostu z uwagi na kłopoty od strony oprogramowania. Jedną z najczęstszych przyczyn takiego stanu rzeczy są wirusy komputerowe.
Wirus komputerowy, czyli program destabilizujący prace danej maszyny, to bardzo poważny problem. Może one posłużyć do naprawdę sporej ilości form ataku na posiadany przez nas komputer. Począwszy od zwykłych żartów, aż po wykradanie danych, czy też skuteczne spowalnianie działania komputera. Co bardziej złośliwe robaki mogą nawet całkowicie zablokować dany komputer lub też usunąć z niego wszystkie dane. Coraz częściej da się także zauważyć odmiany, które uruchamiają się w tle i pozostają niewidoczne dla użytkownika, a jedyne czym się zajmują, to wykorzystują moc obliczeniową danej maszyny do kopania kryptowalut. Jak sobie można z tym poradzić i sprawić, że komputer na nowo odetchnie pełną piersią? Najoczywistszym rozwiązaniem jest oczywiście zainstalowanie i uruchomienie specjalnego programu antywirusowego. Będzie on w stanie namierzyć i zlikwidować wszystkie potencjalne zagrożenia.
Nieco innego typu kłopotom z oprogramowaniem jest te związany po prostu z bałaganem na dysku. Każdy program, który się zainstaluje na komputerze, nawet po jego późniejszym usunięciu, pozostawia w systemie ślad. Nagromadzenie się tych śladów przez lata używania komputera może skutecznie spowolnić działanie maszyny. W takiej sytuacji poleca się zainstalowanie programu czyszczącego, który będzie w stanie namierzyć niepotrzebne już pliki, a także je po prostu usunąć, co również powinno przyspieszyć prace komputera.
Jak przyspieszyć komputer – czy sprzęt ma znaczenie?
Często jednak zdarza się taka sytuacja, że pomimo najlepszych chęci, kupowania i używania najlepszych programów czyszczących i chroniących przed wirusami, komputer, tak czy inaczej, działa po prostu źle i powoli. Co można wtedy z nim zrobić? W takiej sytuacji najpewniej źródłem wszystkich kłopotów jest już wiek maszyny i to, że jest przestarzała. Z tego też powodu konieczne staje się jej unowocześnienie.
Obecnie najlepiej w takiej sytuacji skupić się na kupieniu do starego komputera nowego typu dysku. Mowa oczywiście dysku SSD, który zamiast klasycznej mechaniki i talerzy z danymi, jak ma to miejsce w przypadku dysku magnetycznego starego typu, do swojego działania wykorzystuje półprzewodnikowe pamięci, które dają możliwość uzyskania dostępu do danych właściwie w mgnieniu oka. Użycie takiego dysku w komputerze w niezwykle zauważalny sposób przyspieszy jego pracę.
Jeśli jednak z różnych powodów taki dysk nie może zostać użyty, w takim wypadku trzeba sięgnąć po klasyczne metody przyśpieszania komputera. W pierwszej kolejności warto kupić i dołożyć do komputera pamięć RAM, czyli pamięć podręczną. Jest to zdecydowanie najprostsze i najefektywniejsze rozwiązanie. Jeśli i to nie pomoże, poleca się kupienie szybszego procesora.
Jeśli korzysta się z komputera w pierwszej kolejności do gier i to w nich widzi się spowolnienie działania, to oprócz procesora, dysku twardego, czy też pamięci RAM, niezwykle ważne jest dokupienie do niego nowej, o wiele wydajniejszej karty graficznej.
Co jeszcze można zrobić, aby przyspieszyć komputer?
Myli się jednak ta osoba, która uważa, że powyższe działania w całości będą w stanie rozwiązać problem. Komputery to na tyle skomplikowane maszyny, że źródeł problemów z ich działaniem może być naprawdę wiele. Dobrym tego przykładem może być laptop. Jak przyspieszyć laptopa?
Zdecydowanie najczęstszym powodem spowolnienia pracy komputera przenośnego, jest jego zwyczajne zabrudzenie. Żeby rozwiązać ten problem, należy taki komputer rozebrać, czyli otworzyć jego obudowę, a także porządnie wyczyścić obecne w niej wentylatory. Takie działanie powinno od razu przynieść szybsze działanie komputera.
Innego typu często spotykanym problemem w przypadku komputerów, są czekające na zatwierdzenie aktualizacje. Komputery stale są aktualizowane, aby działały efektywniej, lecz również bezpieczniej. Często jest jednak tak, że aktualizacje czekają na zainstalowanie w tle, czym oczywiście spowalniają chwilowo działanie komputera. Z tego też powodu, jeśli poczuje się, że maszyna działa wolniej, warto spojrzeć na rejestr aktualizacji.
Jak przyspieszyć komputer?
Choć komputery to bardzo skomplikowane urządzenia, to jednak usuwanie w nich problemów bywa niekiedy bardzo proste, żeby nie powiedzieć prymitywne. Często zdarza się i tak, że jakiś program działający w tle się zapętli, czym oczywiście spowolni działanie komputera. W takiej sytuacji trzeba będzie otworzyć skrótem klawiszy ctrl+alt+del menedżer zadań i sprawdzić, który proces zajmuje za dużo zasobów komputera. Klikając na niego prawym klawiszem myszy, możliwe jest jego zamknięcie. Jeśli jednak takie zadanie dla kogoś wydaje się za trudne, poleca się po prostu zresetowanie urządzenia, czyli uruchomienie komputera ponownie.
Zupełnie innego rodzaju potencjalnym źródłem problemów związanych z wolnym działaniem komputera, jest zbyt duża ilość uruchomionych w tle programów. Często zdarza się tak, że zainstalowane programy automatycznie włączają sobie funkcje tzw. auto start, czyli automatycznego uruchamiania podczas włączenia komputera. Nie da się ukryć, że ogromna część z nich nie jest w danej chwili potrzebna i mogłaby pozostać wyłączona, ponieważ w innym wypadku zajmuje zasoby komputera. Z tego też powodu warto sobie przejrzeć listę uruchamianych od razu z systemem programów i sprawdzić, czy aby na pewno nie kryje się tam pozycja, która nie musi być włączana od razu.
Podsumowanie
Choć komputery to naprawdę skomplikowane maszyny, które dla zwykłych użytkowników mają wiele tajemnic, to jednak ich użytkowanie przy pomocy takich i podobnych poradników nie musi być wcale tak trudne. Warto więc dowiedzieć się kilku przydatnych rzeczy i korzystać ze swojego komputera w sposób świadomy.