Strona główna
Internet
Tutaj jesteś
Internet Leasing czy wynajem auta dostawczego

Leasing czy wynajem auta dostawczego?

Data publikacji 14 grudnia 2022


Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy bardziej opłacalny jest dla nich leasing, czy też wynajem pojazdów dostawczych. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać z podstawowymi różnicami, jakie występują pomiędzy tymi rozwiązaniami.

Możliwość wykupu

Wśród najważniejszych różnic pomiędzy leasingiem a wynajmem samochodów dostawczych można wskazać możliwość wykupu. Zakończenie umowy leasingu najczęściej wiąże się z wykupem pojazdu, nawet za symboliczną wartość. Natomiast w przypadku wynajmu samochód najczęściej zwracany jest do finansującego i możliwe jest zawarcie nowej umowy wynajmu na zupełnie inny pojazd. W niektórych sytuacjach możliwe jest także wykupienie samochodu po zakończeniu umowy najmu, jednak nie jest to tak bardzo opłacalne rozwiązanie, jak przy leasing – więcej informacji znajdziesz na https://manfs.pl/finansowanie/samochody-dostawcze/leasing.html 

Udział własny

Kolejną różnicą pomiędzy leasingiem a wynajmem długoterminowym pojazdów jest taki aspekt jak udział własny. Leasing samochodu dostawczego najczęściej wymaga wniesienia opłaty wstępnej, która może wynosić od dziesięciu do dwudziestu procent wartości umowy. Natomiast w przypadku wynajmu długoterminowego wpłata własna na początku umowy najczęściej nie jest w ogóle wymagana. Korzystne finansowanie pojazdów ciężarowych możliwe jest do uzyskania między innymi w takim podmiocie jak MAN FS.

Swoboda użytkowania pojazdu

Dla posiadaczy samochodów dostawczych bardzo duże znaczenie ma również swoboda użytkowania pojazdów, która może być zróżnicowana ze względu na rodzaj zawartej umowy. Klient, który decyduje się na leasing pojazdu wraz z wykupem, zazwyczaj ma sporą swobodę decydowania o pojeździe. Na pewno jest ona większa niż ma to miejsce w przypadku wynajmu długoterminowego. Wynajem długoterminowy najczęściej wiąże się z koniecznością ścisłego przestrzegania procedur dotyczących różnych aspektów zarządzania pojazdem.

Czas trwania umowy

Umowy leasingu oraz wynajmu długoterminowego różnią się również czasem ich trwania, dlatego przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę na ten niezwykle istotny aspekt. Wynajem długoterminowy najczęściej zawierany jest na czas od dwóch do czterech lat. Leasing samochodu dostawczego zazwyczaj jest dłuższy. Średnio wynosi pięć lat, jednak może trwać nawet sześć lub siedem.

Usługi dodatkowe

Decydując się na konkretny sposób finansowania pojazdów ciężarowych powinno się również sprawdzić usługi dodatkowe, które znajdują się w ofercie. Opłata za leasing najczęściej dotyczy jedynie finansowania samego pojazdu. Natomiast w przypadku wynajmu długoterminowego w ramach opłacanych rat realizowane są również różne usługi dodatkowe. Są to między innymi regularne serwisy, ewentualne naprawy oraz opłacanie niezbędnych ubezpieczeń. MAN FS oferuje bardzo korzystne finansowanie pojazdów ciężarowych, dlatego warto zapoznać się z jego ofertą.

Redakcja e-slask.pl

Jestem pasjonatem wszystkiego, co związane z życiem codziennym, od biznesu po urodę. W moich wpisach znajdziesz praktyczne porady, inspiracje i ciekawe informacje na tematy, które pomogą Ci w lepszym zarządzaniu czasem, zdrowiem i finansami. Uwielbiam podróżować, odkrywać nowe miejsca i dzielić się swoimi doświadczeniami w turystyce, a także testować nowinki w motoryzacji i urodzie. Z przyjemnością zapraszam Cię do wspólnej podróży po świecie e-śląska, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?