Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes półbuty robocze

Jakie cechy powinny posiadać półbuty robocze?

Data publikacji 11 września 2022


Istnieją zawody, których wykonywanie wymaga stosowania odpowiednio wzmacnianego obuwia z dodatkową blaszką zabezpieczającą palce stóp przed urazami mechanicznymi. Takie buty potocznie nazywa się butami BHP. Często jednak podnosek w butach roboczych nie jest konieczny i lepiej sprawdzają się buty bez wzmocnienia na czubkach. Istnieje wiele rodzajów obuwia roboczego, które sprawdza się lepiej lub gorzej w zależności od wykonywanej pracy. Warto poznać szczegółową budowę butów roboczych oraz ich zastosowania, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo pracy oraz nie narażać się na niepotrzebne urazy powstałe na skutek wykonywania swojego zawodu.

Do czego służy podnosek w półbutach roboczych?

Półbuty robocze bardzo często wyposażone są w tzw. podnosek, czyli metalową blaszkę umieszczaną na czubku buta, która ma chronić palce przed urazami mechanicznymi. Takie obuwie idealnie sprawdza się w przypadku pracy z przedmiotami, które potencjalnie mogą spaść nam na stopę. W pracy magazyniera, który na co dzień zajmuje się np. przewożeniem palet przy użyciu wózka, takie buty mogą uratować palce przed zgnieceniem ich przez paletę.
Producenci obuwia roboczego oferują dwa rodzaje podnosków umieszczanych w butach. Pierwszym z nich jest podnosek metalowy, który chroni przed urazami mechanicznymi, z kolei podnosek kompozytowy lepiej sprawdza się podczas prac, w których jesteśmy narażeni na działanie prądu. Materiał kompozytowy nie przewodzi bowiem energii elektrycznej.
Większość zakładów pracy zapewnia swoim pracownikom obuwie ochronne oraz wymaga od nich stosowania go podczas pracy. Obuwie robocze stosuje się m.in. na magazynach, w zakładach produkcyjnych, w warsztatach samochodowych i w wielu innych miejscach, w których możemy być narażeni na urazy mechaniczne.

Półbuty robocze bez podnoska – charakterystyka

Najbardziej popularnym rodzajem obuwia roboczego są oczywiście półbuty ze wzmocnieniem na czubkach palców, jednak w wielu zakładach pracy stosuje się również Półbuty robocze bez podnoska. Najczęściej używa się ich w miejscach, w których stopy nie są szczególnie narażone na różnego rodzaju urazy mechaniczne, dlatego często noszą je np. pracownicy sklepów spożywczych.
Półbuty robocze bez podnoska są zdecydowanie wygodniejsze od butów ze wzmocnionymi czubkami. Cechują się one wyższym komfortem użytkowania ze względu na swoją lekkość. Waga obuwia podczas całego dnia pracy ma ogromne znaczenie, ponieważ w lżejszych butach stopa znacznie mniej się męczy. Ponadto obuwie bez podnoska z reguły zaprojektowane jest w taki sposób, aby stopa mogła w nim swobodnie oddychać. Podczas noszenia butów ze wzmocnioną blaszką, cyrkulacja powietrza jest mocno ograniczona, co sprawia, że stopa jest spocona i zmęczona. W obuwiu bez podnoska ten problem nie występuje.
Na rynku istnieje wiele różnych modeli obuwia roboczego, zarówno ze wzmacnianą blaszką na czubkach palców, jak i obuwia bez podnoska, które jest znacznie bardziej komfortowe i w przypadku mniej niebezpiecznych zawodów zapewnia pełną ochronę stopy przed urazami.

Redakcja e-slask.pl

Jestem pasjonatem wszystkiego, co związane z życiem codziennym, od biznesu po urodę. W moich wpisach znajdziesz praktyczne porady, inspiracje i ciekawe informacje na tematy, które pomogą Ci w lepszym zarządzaniu czasem, zdrowiem i finansami. Uwielbiam podróżować, odkrywać nowe miejsca i dzielić się swoimi doświadczeniami w turystyce, a także testować nowinki w motoryzacji i urodzie. Z przyjemnością zapraszam Cię do wspólnej podróży po świecie e-śląska, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?